MENU×

Úvod

Vítejte na stránkách věnovaných převážně zábavným elektronickým projektům, ať už jde o hry, srandičky a různé nepraktické věci :-) Stránky vznikly jako důsledek plnícího se šuplíku s výrobky a minihrami, které sloužily pro pobavení návštěv, a tak jsem si řekl, že se nápady mohou pro inspiraci hodit i dalším lidem. Nenajdete zde, bohužel (či bohudík :-) žádné operační zesilovače, hradla, zdroje a další vymoženosti seriozní elektroniky. Na úvod musím zmínit, že nejsem vystudovaný elektrotechnik, veškeré informace jsem získal samostudiem z několika začátečnických knih, článků na internetu a samozřejmě od zkušenějších kolegů. Proto se předem omlouvám za chyby ve špatně navržených obvodech, použitých součástkách a podobně, a budu jen rád za jakoukoliv zpětnou vazbu (viz Kontakt). Taktéž se omlouvám za neprofesionální formu schémat z důvodu nedostatku času je překreslovat do Eagle či jiného software :)

A teď k projektům samotným — drtivá většina je určena pro dostupné a levné mikrokontroléry PIC firmy Microchip. V průběhu času možná přibudou i jiné platformy, jako je Arduino, ESP8266, ESP32, STM, jak se k nim budu postupně dostávat. Informace o novinkách budou v sekci Novinky. Veškerý zdrojový kód pro PIC MCU byl psán v assembleru, a to z několika důvodů — prvním je jakási nostalgie po starých dobrých časech éry 8bitových počítačů (ZX Spectrum / Didaktiky), na kterých jsem strávil podstatnou část svého mládí. Dalším důvodem je jednoduchost (35 instrukcí) instrukční sady 8bitových PIC mikrokontrolérů a přišlo mi tak zbytečné to psát v Cčku či Basicu. Navíc tak mám absolutní kontrolu nad napsaným kódem a beru to především jako zábavu a koníčka.

U každého výrobku najdete zdrojový kód (.HEX i .ASM soubory pro PIC, .INO soubor pro Arduino IDE pro ostatní) , schéma zapojení, použité součástky a video s výrobkem. Předpokládám tedy jistou čtenářovu znalost a zběhlost v těchto věcech :-) Zdrojový kod v assembleru pro PIC MCU lze editovat v MPLabu, což je vývojové prostředí firmy Microchip, používám starší verzi 8.92. HEX soubor lze nahrát do čipu pomocí některého z dostupných programátorů, já používám levný čínský klon PICkit 2, který funguje bezvadně. U některých projektů, kde je využit zvukový čip WT588D pro přehrávání zvuků, dodám i projekt se zvukovými soubory pro software k tomuto čipu. Časem nejspíš sepíšu článek o těchto postupech. U ostatních mikrokontrolérů používám Arduino Ide.

Příjemnou zábavu a stále kreativní náladu přeje autor :-)