List of families & species
butterflies | moths | micromoths
cz ikona sk ikona en ikona de ikona

náhodný detail křídel
– Butterflies (136 species)

Hesperiinae

Essex Skipper - Thymelicus lineola Large Skipper - Ochlodes sylvanus Lulworth Skipper - Thymelicus acteon Silver-spotted Skipper - Hesperia comma Small Skipper - Thymelicus sylvestris

Heteropterinae

Chequered Skipper - Carterocephalus palaemon Large Chequered Skipper - Heteropterus morpheus

Pyrginae

Dinky Skipper - Erynnis tages Grizzled Skipper - Pyrgus malvae Mallow Skipper - Carcharodus alceae Oberthürs Grizzled Skipper - Pyrgus armoricanus Olive Skipper - Pyrgus serratulae Red Underwing Skipper - Spialia sertorius Safflower Skipper - Pyrgus carthami

Papilioninae

Old World Swallowtail - Papilio machaon Scarce Swallowtail - Iphiclides podalirius

Parnassiinae

Apollo - Parnassius apollo Clouded Apollo - Parnassius mnemosyne Southern Festoon - Zerynthia polyxena

Coliadinae

Colias palaeno Berger's Clouded Yellow - Colias alfacariensis Brimstone - Gonepteryx rhamni Clouded Yellow - Colias crocea Eastern Pale Clouded Yellow - Colias erate Pale Clouded Yellow - Colias hyale

Dismorphiinae

Réal's Wood White - Leptidea juvernica Wood White - Leptidea sinapis

Pierinae

Bath White - Pontia edusa Black-veined White - Aporia crataegi Green-veined White - Pieris napi Large White - Pieris brassicae Mountain Green-veined White - Pieris bryoniae Orange Tip - Anthocharis cardamines Small White - Pieris rapae

Apaturinae

Lesser Purple Emperor - Apatura ilia Purple Emperor - Apatura iris

Heliconiinae

Proclossiana eunomia Cranberry Fritillary - Boloria aquilonaris Dark Green Fritillary - Argynnis aglaja High Brown Fritillary - Argynnis adippe Lesser Marbled Fritillary - Brenthis ino Marbled Fritillary - Brenthis daphne Niobe Fritillary - Argynnis niobe Pearl-bordered Fritillary - Boloria euphrosyne Queen of Spain Fritillary - Issoria lathonia Silver-washed Fritillary - Argynnis paphia Small Pearl-bordered Fritillary - Boloria selene Twin-spot Fritillary - Brenthis hecate Weavers Fritillary - Boloria dia

Nymphalinae - Melitaeini

Melitaea britomartis False Heath Fritillary - Melitaea diamina Glanville Fritillary - Melitaea cinxia Heath Fritillary - Melitaea athalia Marsh Fritillary - Euphydryas aurinia Nickerl's Fritillary - Melitaea aurelia Scarce Fritillary - Euphydryas maturna Spotted Fritillary - Melitaea didyma

Nymphalinae - Nymphalini

Camberwell Beauty - Nymphalis antiopa Comma - Polygonia c-album Large Tortoiseshell - Nymphalis polychloros Map Butterfly - Araschnia levana Painted Lady - Vanessa cardui Peacock Butterfly - Inachis io Red Admiral - Vanessa atalanta Small Tortoiseshell - Aglais urticae Yellow-legged Tortoiseshell - Nymphalis xanthomelas

Limenitidinae

Limenitis populi Hungarian Glider - Neptis rivularis White Admiral - Limenitis camilla

Satyrinae

Arran Brown - Erebia ligea Chestnut Heath - Coenonympha glycerion Dryad - Minois dryas False Grayling - Arethusana arethusa Grayling - Hipparchia semele Great Banded Grayling - Brintesia circe Hermit - Chazara briseis Large Heath - Coenonympha tullia Large Ringlet - Erebia euryale Large Wall Brown - Lasiommata maera Marbled White - Melanargia galathea Meadow Brown - Maniola jurtina Pearly Heath - Coenonympha arcania Ringlet - Aphantopus hyperantus Rock Grayling - Hipparchia alcyone Scotch Argus - Erebia aethiops Small Heath - Coenonympha pamphilus Small Mountain Ringlet - Erebia epiphron Speckled Wood - Pararge aegeria Sudeten Ringlet - Erebia sudetica Wall Brown - Lasiommata megera Woodland Brown - Lopinga achine Woodland Grayling - Hipparchia fagi Woodland Ringlet - Erebia medusa

Libytheinae

European Beak - Libythea celtis

Lycaeninae - Lycaenini

Large Copper - Lycaena dispar Purple-edged Copper - Lycaena hippothoe Purple-shot Copper - Lycaena alciphron Scarce Copper - Lycaena virgaureae Small Copper - Lycaena phlaeas Sooty Copper - Lycaena tityrus

Lycaeninae - Polyommatini

Vacciniina optilete Adonis Blue - Polyommatus bellargus Amandas Blue - Polyommatus amandus Brown Argus - Aricia agestis Chalk Hill Blue - Polyommatus coridon Chapman's Blue - Polyommatus thersites Chequered Blue - Scolitantides orion Common Blue - Polyommatus icarus Damon Blue - Polyommatus damon Dusky Large Blue - Phengaris nausithous Eastern Baton Blue - Pseudophilotes vicrama Eastern Short-tailed Blue - Cupido decoloratus Geranium Argus - Aricia eumedon Green-underside Blue - Glaucopsyche alexis Idas Blue - Plebejus idas Large Blue - Phengaris arion Little Blue - Cupido minimus Lorquins Blue - Celastrina argiolus Mazarine Blue - Cyaniris semiargus Meleager's Blue - Polyommatus daphnis Mountain Alcon Blue - Phengaris alcon rebeli Provencal Short-tailed Blue - Cupido alcetas Reverdin's Blue - Plebejus argyrognomon Scarce Large Blue - Phengaris teleius Short-tailed Blue - Cupido argiades Silver-studded Blue - Plebejus argus Turquoise Blue - Polyommatus dorylas

Lycaeninae - Eumaeini

Black Hairstreak - Satyrium pruni Blue-spot Hairstreak - Satyrium spini Green Hairstreak - Callophrys rubi Ilex Hairstreak - Satyrium ilicis Purple Hairstreak - Neozephyrus quercus Sloe Hairstreak - Satyrium acaciae White-letter Hairstreak - Satyrium w-album

Lycaeninae - Theclini

Brown Hairstreak - Thecla betulae

 

Duke of Burgundy - Hamearis lucina


– Moths (547 species)

 

Colocasia coryli Pine Arches Moth - Panthea coenobita

 

Endromis versicolora

Zeuzerinae

Zeuzera pyrina Phragmataecia castaneae

Cossinae

Cossus cossus Parahypopta caestrum

Limacodinae

Apoda limacodes

Hypeninae

Hypena proboscidalis Hypena rostralis

Boletobiinae

Laspeyria flexula Eublemma purpurina Olive Crescent - Trisateles emortualis Waved Black - Parascotia fuliginaria

Lymantriinae

Euproctis similis Arctornis l-nigrum Lymantria dispar Euproctis chrysorrhoea Orgyia antiqua Leucoma salicis

Toxocampinae

Lygephila craccae

Erebinae

Dysgonia algira Minucia lunaris Catephia alchymista Sorcerer - Aedia leucomelas

Scolecocampinae

Lesser Belle - Colobochyla salicalis

Chloephorinae

Pseudoips prasinana Nycteola revayana Bena bicolorana Eastern Nycteoline - Nycteola asiatica

Eariadinae

Earias clorana

Nolinae

Meganola albula Meganola strigula Nola confusalis Scarce Black Arches - Nola aerugula

Thyatirinae

Polyploca ridens Tethea or Thyatira batis Habrosyne pyritoides Achlya flavicornis Tethea ocularis Common Lutestring - Ochropacha duplaris Lesser Lutestring - Cymatophorina diluta Satin Lutestring - Tetheella fluctuosa

Drepaninae

Watsonalla binaria Drepana falcataria Drepana curvatula Sabra harpagula Watsonalla cultraria Cilix glaucata

Notodontinae

Drymonia ruficornis Pheosia gnoma Ptilodon cucullina Pheosia tremula Pterostoma palpinum Drymonia dodonaea Notodonta tritophus Drymonia obliterata Drymonia querna Dicranura ulmi Furcula bifida Cerura erminea Coxcomb Prominent - Ptilodon capucina Dusky Marbled Brown - Gluphisia crenata Iron Prominent - Notodonta dromedarius Pebble Prominent - Notodonta ziczac Plumed Prominent - Ptilophora plumigera Puss Moth - Cerura vinula Sallow Kitten - Furcula furcula

Heterocampinae

Spatalia argentina Harpyia milhauseri

Stauropinae

Stauropus fagi

Phalerinae

Peridea anceps Buff-tip - Phalera bucephala

Pygaerinae

Clostera anastomosis Clostera curtula Small Chocolate-tip - Clostera pigra

Thaumetopoeinae

Oak Processionary - Thaumetopoea processionea

Saturniinae

Saturnia pyri Saturnia pavoniella

Agliinae

Aglia tau

 

Penthophera morio Lymantria monacha Calliteara pudibunda

Lasiocampinae

Lasiocampa trifolii Macrothylacia rubi Dendrolimus pini Euthrix potatoria Cosmotriche lobulina Lackey - Malacosoma neustria

Poecilocampinae

Trichiura crataegi December Moth - Poecilocampa populi

Gastropachinae

Phyllodesma tremulifolia Lappet - Gastropacha quercifolia Plum Lappet - Odonestis pruni Poplar lappet - Gastropacha populifolia

Oiketicinae

Megalophanes viciella Canephora hirsuta Ptilocephala muscella

Epichnopteryginae

Acentra subvestalis

 

Triodia sylvina Gold Swift - Phymatopus hecta

Catocalinae

Euclidia glyphica Grammodes stolida Callistege mi Catocala fulminea Catocala nupta Catocala electa Catocala puerpera Clifden Nonpareil - Catocala fraxini Dark Crimson Underwing - Catocala sponsa French Red Underwing - Catocala elocata Light Crimson Underwing - Catocala promissa

Condicinae

Silvery Gem - Eucarta virgo

Heliothinae

Heliothis viriplaca Pyrrhia umbra Helicoverpa armigera Heliothis adaucta

Bryophilinae

Bryophila raptricula Cryphia fraudatricula Tree-lichen Beauty - Cryphia algae

Cuculliinae

Cucullia absinthii Omphalophana antirrhinii Lettuce Shark - Cucullia lactucae Mullein - Shargacucullia verbasci Shark - Cucullia umbratica

Psaphidinae

Brachionycha nubeculosa Sprawler - Asteroscopus sphinx

Dilobinae

Diloba caeruleocephala

Xyleninae

Xylena solidaginis Ammoconia caecimacula Cosmia diffinis Cosmia trapezina Cosmia affinis Amphipoea fucosa Agrochola laevis Agrochola macilenta Agrochola litura Phlogophora meticulosa Agrochola lychnidis Mormo maura Agrochola helvola Caradrina morpheus Beautiful Arches - Blepharita satura Brick - Agrochola circellaris Cameo - Crypsedra gemmea Clancy's Rustic - Caradrina kadenii Cloaked Minor - Mesoligia furuncula Clouded Brindle - Apamea epomidion Clouded-bordered Brindle - Apamea crenata Common Rustic - Mesapamea secalis Concolorous - Photedes extrema Deep-brown Dart - Aporophyla lutulenta Dingy Shears - Apterogenum ypsillon Dusky Brocade - Apamea remissa Dusky Sallow - Eremobia ochroleuca Ear Moth - Amphipoea oculea Flounced Rustic - Luperina testacea Lesser Common Rustic - Mesapamea secalella Light Arches - Apamea lithoxylea Lunar-spotted Pinion - Cosmia pyralina Marbled Minor - Oligia strigilis Mere Wainscot - Photedes fluxa Pale-lemon Sallow - Xanthia ocellaris Rustic - Hoplodrina blanda Rustic Shoulder-knot - Apamea sordens Shining Marbled - Pseudeustrotia candidula Small Angle Shades - Euplexia lucipara Sword-grass - Xylena exsoleta The Confused - Apamea furva Union Rustic - Pabulatrix pabulatricula Webb's Wainscot - Globia sparganii

Rivulinae

Rivula sericealis

Acronictinae

Acronicta rumicis Craniophora ligustri Acronicta aceris Acronicta alni Moma alpium Acronicta auricoma Simyra albovenosa Acronicta psi Acronicta megacephala Large Dagger - Acronicta cuspis Miller - Acronicta leporina

Metoponiinae

Tyta luctuosa Panemeria tenebrata

Calpinae

Scoliopteryx libatrix

Amphipyrinae

Amphipyra pyramidea Allophyes oxyacanthae Amphipyra tragopoginis Amphipyra livida Svensson's Copper Underwing - Amphipyra berbera

Herminiinae

Polypogon tentacularia Paracolax tristalis Herminia tarsicrinalis Common Fan-foot - Polypogon strigilata Small Fan-foot - Herminia grisealis

Noctuinae

Agrotis exclamationis Agrotis segetum Calamia tridens Apamea monoglypha Gortyna flavago Hydraecia micacea Diarsia rubi Noctua pronuba Tholera decimalis Ochropleura plecta Noctua fimbriata Xestia c-nigrum Axylia putris Cerastis rubricosa Apamea anceps Noctua comes Agrotis ipsilon Xestia baja Rhizedra lutosa Nonagria typhae Cerastis leucographa Actinotia polyodon Agrotis cinerea Oligia latruncula Tholera cespitis Sedina buettneri Noctua interposita Euxoa aquilina Antler Moth - Cerapteryx graminis Autumnal Rustic - Paradiarsia glareosa Double Square-spot - Xestia triangulum Garden Dart - Euxoa nigricans Green Arches - Anaplectoides prasina Langmaid's Yellow Underwing - Noctua janthina Lunar Yellow Underwing - Noctua orbona Pale-shouldered Cloud - Chloantha hyperici Plain Clay - Eugnorisma depuncta Purple Clay - Diarsia brunnea Square-spot Rustic - Xestia xanthographa Square-spotted Clay - Xestia stigmatica

Acontiinae

Deltote deceptoria Emmelia trabealis Acontia lucida Marbled White Spot - Protodeltote pygarga Silver Barred - Deltote bankiana

Hadeninae

Conistra vaccinii Panolis flammea Orthosia gothica Tiliacea aurago Orthosia cerasi Orthosia cruda Lithophane ornitopus Conistra rubiginosa Perigrapha i-cinctum Orthosia incerta Valeria oleagina Orthosia miniosa Lithophane semibrunnea Eupsilia transversa Conistra ligula Orthosia munda Conistra rubiginea Hoplodrina ambigua Anarta trifolii Lacanobia oleracea Egira conspicillaris Conistra erythrocephala Mythimna pallens Charanyca trigrammica Mythimna l-album Hoplodrina octogenaria Griposia aprilina Dichonia convergens Xanthia togata Leucania obsoleta Lacanobia w-latinum Mythimna albipuncta Hadena confusa Atypha pulmonaris Trachea atriplicis Thalpophila matura Mythimna straminea Tiliacea citrago Atethmia centrago Xanthia icteritia Jodia croceago Conisania luteago Dypterygia scabriuscula Mamestra brassicae Hadena rivularis Hadena capsincola Athetis gluteosa Lacanobia aliena Angle-striped Sallow - Enargia paleacea Bordered Gothic - Heliophobus reticulata Brindled Green - Dryobotodes eremita Brown Rustic - Charanyca ferruginea Brown-line Bright-eye - Mythimna conigera Clay - Mythimna ferrago Delicate - Mythimna vitellina Dog's Tooth - Lacanobia suasa Dot Moth - Melanchra persicariae Double Line - Mythimna turca Grey Arches - Polia nebulosa Heart Moth - Dicycla oo Lead-coloured Drab - Orthosia populeti Pale Shining Brown - Polia bombycina Pale-shouldered Brocade - Lacanobia thalassina Powdered Quaker - Orthosia gracilis Rosy Marbled - Elaphria venustula Smoky Wainscot - Mythimna impura Striped Wainscot - Mythimna pudorina Tawny Shears - Hadena perplexa

Plusiinae

Autographa gamma Plusia festucae Diachrysia stenochrysis Diachrysia chrysitis Abrostola asclepiadis Abrostola triplasia Dewick's Plusia - Macdunnoughia confusa Spectacle - Abrostola tripartita

Eriopinae

Latin - Callopistria juventina

Ctenuchinae

Amata phegea

Arctiinae

Euplagia quadripunctaria Diacrisia sannio Parasemia plantaginis Callimorpha dominula Hyphoraia aulica Arctia caja Spilosoma lubricipeda Spilosoma lutea Phragmatobia fuliginosa Diaphora mendica Arctia villica Lithosia quadra Baltic Grayling - Chelis maculosa Four-dotted Footman - Cybosia mesomella Handmaid - Dysauxes ancilla

Lithosiinae

Eilema complana Eilema sororcula Atolmis rubricollis Miltochrista miniata Eilema lurideola Eilema palliatella Buff Footman - Eilema depressa Dingy Footman - Eilema griseola Dotted Footman - Pelosia muscerda Round-winged Muslin - Thumatha senex

Sterrhinae

Scopula immorata Scopula immutata Timandra comae Scopula virgulata Cyclophora annularia Idaea degeneraria Idaea humiliata Rhodostrophia vibicaria Idaea rufaria Idaea biselata Idaea aversata Idaea muricata Idaea straminata Scopula marginepunctata Cyclophora quercimontaria Idaea subsericeata Cyclophora linearia Idaea emarginata Cyclophora porata Scopula ornata Cyclophora punctaria Idaea aureolaria Idaea moniliata Idaea deversaria Birch Mocha - Cyclophora albipunctata Bright Wave - Idaea ochrata Cream Wave - Scopula floslactata Least Carpet - Idaea rusticata Single-dotted Wave - Idaea dimidiata Sub-angled Wave - Scopula nigropunctata Tawny Wave - Scopula rubiginata Treble Brown Spot - Idaea trigeminata

Ennominae

Siona lineata Ematurga atomaria Chiasmia clathrata Phigalia pilosaria Pseudopanthera macularia Cabera exanthemata Peribatodes rhomboidaria Selenia tetralunaria Ligdia adustata Plagodis dolabraria Alcis repandata Lomaspilis marginata Arichanna melanaria Crocallis elinguaria Ennomos alniaria Ennomos fuscantaria Pungeleria capreolaria Macaria liturata Lycia pomonaria Apocheima hispidaria Agriopis marginaria Biston strataria Lycia hirtaria Opisthograptis luteolata Ascotis selenaria Lomographa temerata Hypomecis punctinalis Campaea margaritaria Ennomos erosaria Angerona prunaria Ectropis crepuscularia Aethalura punctulata Ennomos quercinaria Cabera pusaria Tephrina arenacearia Macaria notata Macaria alternata Colotois pennaria Biston betularia Abraxas sylvata Hypomecis roboraria Heliomata glarearia Cleora cinctaria Dyscia conspersaria Synopsia sociaria Selidosema plumaria Artiora evonymaria Therapis flavicaria Theria rupicapraria Stegania dilectaria Lycia isabellae Barred Umber - Plagodis pulveraria Bordered Beauty - Epione repandaria Bordered White - Bupalus piniaria Brindled White-spot - Parectropis similaria Common Angle - Macaria signaria Early Thorn - Selenia dentaria Feathered Beauty - Peribatodes secundaria Large Thorn - Ennomos autumnaria Little Thorn - Cepphis advenaria Messenger Moth - Agriopis bajaria Mottled Umber - Erannis defoliaria Rannoch Looper - Macaria brunneata Satin Beauty - Deileptenia ribeata Scalloped Hazel - Odontopera bidentata Scarce Umber - Agriopis aurantiaria Spring Usher - Agriopis leucophaearia White-pinion Spotted - Lomographa bimaculata

Larentiinae

Lythria purpuraria Scotopteryx chenopodiata Lythria cruentaria Eupithecia indigata Epirrhoe tristata Operophtera brumata Triphosa dubitata Aplocera plagiata Eupithecia abbreviata Ecliptopera silaceata Chloroclysta siterata Mesotype parallelolineata Dysstroma citrata Thera variata Pennithera firmata Earophila badiata Epirrhoe alternata Xanthorhoe spadicearia Euphyia biangulata Cosmorhoe ocellata Cidaria fulvata Thera obeliscata Anticlea derivata Hydria cervinalis Lobophora halterata Colostygia pectinataria Perizoma alchemillata Catarhoe cuculata Pelurga comitata Camptogramma bilineatum Epirrita dilutata Lampropteryx suffumata Eupithecia lanceata Eupithecia tantillaria Asthena albulata Hydrelia flammeolaria Epirrita christyi Trichopteryx polycommata Horisme corticata Cataclysme riguata Chesias rufata Xanthorhoe fluctuata Scotopteryx coarctaria Xanthorhoe ferrugata Pterapherapteryx sexalata Horisme tersata Perizoma lugdunaria Ecliptopera capitata Barberry Carpet - Pareulype berberata Barred Straw - Eulithis pyraliata Beautiful Carpet - Mesoleuca albicillata Blue-bordered Carpet - Plemyria rubiginata Bordered Pug - Eupithecia succenturiata Broken-barred Carpet - Electrophaes corylata Brown Scallop - Philereme vetulata Cloaked Pug - Eupithecia abietaria Common Marbled Carpet - Dysstroma truncata Dark Umber - Philereme transversata Drab Looper - Minoa murinata Green Pug - Pasiphila rectangulata Grey Pug - Eupithecia subfuscata Large Twin-spot Carpet - Xanthorhoe quadrifasiata Lime-speck Pug - Eupithecia centaureata May Highflyer - Hydriomena impluviata Northern Spinach - Eulithis populata Northern Winter Moth - Operophtera fagata Phoenix - Eulithis prunata Pretty Chalk Carpet - Melanthia procellata Sandy Carpet - Perizoma flavofasciata Sharp-angled Carpet - Euphyia unangulata Spinach - Eulithis mellinata Tawny-speckled Pug - Eupithecia icterata Toadflax Pug - Eupithecia linariata V-pug - Chloroclystis v-ata Waved Carpet - Hydrelia sylvata

Archiearinae

Archiearis notha Archiearis parthenias

Oenochrominae

Alsophila aescularia Alsophila aceraria

Geometrinae

Chlorissa cloraria Hemithea aestivaria Chlorissa etruscaria Pseudoterpna pruinata Blotched Emerald - Comibaena bajularia Essex Emerald - Thetidia smaragdaria Large Emerald - Geometra papilionaria Small Grass Emerald - Chlorissa viridata

Macroglossinae

Macroglossum stellatarum Hyles euphorbiae Hemaris fuciformis Deilephila porcellus Bedstraw Hawk-moth - Hyles gallii Elephant Hawk-moth - Deilephila elpenor Willowherb Hawk-moth - Proserpinus proserpina

Sphinginae

Agrius convolvuli Sphinx pinastri Death's-head Hawk-moth - Acherontia atropos Privet Hawk-moth - Sphinx ligustri

Smerinthinae

Smerinthus ocellatus Mimas tiliae Laothoe populi

 

Lemonia dumi


– Micromoths (150 species)

Procridinae

Adscita statices Jordanita chloros Jordanita subsolana

Zygaeninae

Zygaena filipendulae Zygaena carniolica Zygaena ephialtes Zygaena lonicerae Zygaena angelicae Zygaena loti Zygaena viciae Zygaena trifolii Zygaena purpuralis Zygaena minos Zygaena punctum Zygaena laeta Zygaena osterodensis Zygaena brizae

Gelechiinae

Stenolechiodes pseudogemmellus Black-spotted Groundling - Pseudotelphusa scalella

Dichomeridinae

Dichomeris derasella

Choreutinae

Nettle-tap - Anthophila fabriciana

 

Hypercallia citrinalis

Ypsolophinae

Scarce Smudge - Ypsolopha asperella Spindle Smudge - Ypsolopha mucronella

 

Ethmia bipunctella Ethmia quadrillella Striped Ermel - Ethmia pusiella

Yponomeutinae

Yponomeuta evonymella Grey Ermine - Yponomeuta sedella Spindle Ermine - Yponomeuta cagnagella

 

Diurnea fagella Diurnea lipsiella

Oecophorinae

Carcina quercana Harpella forficella Denisia stipella Alabonia staintoniella Brown-tip Tubic - Schiffermuelleria schaefferella Gold-base Tubic - Oecophora bractella

Crambinae

Agriphila geniculea Agriphila tristella Chilo phragmitella Thisanotia chrysonuchella Chrysocrambus craterellus Chrysoteuchia culmella Crambus lathoniellus Crambus perlella Catoptria pinella Bulrush Veneer - Calamotropha paludella Scotch Grass-veneer - Catoptria permutatella

Spilomelinae

Pleuroptya ruralis Cydalima perspectalis Beautiful Pearl - Agrotera nemoralis

Pyraustinae

Pyrausta purpuralis Anania hortulata Anania verbascalis Sitochroa verticalis Ostrinia nubilalis Anania stachydalis Pyrausta aurata Pyrausta sanguinalis Nascia cilialis Beet Webworm - Loxostege sticticalis Crowned Phlyctaenia - Anania coronata Fenland Pearl - Anania perlucidalis Ochreous Pearl - Anania crocealis Rusty-dot Pearl - Udea ferrugalis Straw-barred Pearl - Pyrausta despicata Sulphur Pearl - Sitochroa palealis Thatch Pearl - Sclerocona acutella

Odontiinae

Eurrhypis pollinalis Cynaeda dentalis

Evergestinae

Evergestis frumentalis Evergestis forficalis Dark Bordered Pearl - Evergestis limbata

Scopariinae

Scoparia basistrigalis Scoparia pyralella Little Grey - Dipleurina lacustrata

Acentropinae

Ringed China-mark - Parapoynx stratiotata Small China-mark - Cataclysta lemnata

Olethreutinae

Olethreutes arcuella Epiblema foenella Notocelia cynosbatella Cydia pomonella Epinotia festivana Aspen Roller - Ancylis laetana Birch Marble - Apotomis betuletana Bramble Shoot Moth - Notocelia uddmanniana Common Marble - Syricoris lacunana Common Spruce Bell - Epinotia tedella Orange-spotted Shoot - Rhyacionia pinicolana Red Piercer - Lathronympha strigana Red Roller - Ancylis mitterbacheriana White-backed Marble - Hedya salicella

Tortricinae

Acleris cristana Eulia ministrana Ptycholoma lecheana Agapeta zoegana Archips podana Pandemis cerasana Doloploca punctulana Choristoneura hebenstreitella Cnephasia communana Pseudeulia asinana Cochylidia implicitana Brown Oak Tortrix - Archips xylosteana Chequered Fruit-tree Tortrix - Pandemis corylana Green Oak Tortrix - Tortrix viridana Lichen Button - Acleris literana Rusty Oak Button - Acleris ferrugana Winter Shade - Tortricodes alternella Yellow Oak Button - Aleimma loeflingiana Yellow-spot Tortrix - Pseudargyrotoza conwagana

Incurvariinae

Incurvaria masculella

Nematopogoninae

Nematopogon robertella

 

Semioscopis steinkellneriana Agonopterix furvella Black-spot Flat-body - Agonopterix propinquella Brindled Flat-body - Agonopterix arenella Common Flat-body - Agonopterix heracliana Early Flat-body - Semioscopis avellanella Gorse Tip Moth - Agonopterix nervosa Sloe Flat-body - Luquetia lobella Straw Flat-body - Agonopterix kaekeritziana

Tineinae

Euplocamus anthracinalis White-blotched Clothes Moth - Monopis monachella

Pterophorinae

Pterophorus pentadactyla Cnaemidophorus rhododactyla Emmelina monodactyla Geina didactyla Golden-rod Plume - Platyptilia calodactyla Tansy Plume - Gillmeria ochrodactyla

Phycitinae

Oncocera semirubella Plodia interpunctella Assara terebrella Dioryctria abietella Trachonitis cristella Silvery Knot-horn - Selagia argyrella Warted Knot-horn - Acrobasis repandana

Pyralinae

Hypsopygia glaucinalis Hypsopygia costalis Endotricha flammealis Synaphe punctalis Large Tabby - Aglossa pinguinalis Meal Moth - Pyralis farinalis

Galleriinae

Bee Moth - Aphomia sociella Honeycomb Moth - Galleria mellonella

 

Coleophora ornatipennella


Úvod


úvodní obrázek
Vítejte na stránkách věnovaných našim motýlům, které je možné pozorovat na území Čech, Moravy a Slezska. K babočkám, otakárkům a dalším motýlům mě nepřímo přivedl pan Ladislav Čermák, bývalý ředitel ZŠ Rudé armády v Karviné, který vedl tamější entomologický kroužek. Tehdy jsem se síťkou ze záclony na tyči pobíhal po louce a lovil a poletující krasavce.

Po zhruba 20 letech, s pořízením svého prvního digitálního fotoaparátu (červenec 2004) jsem se k motýlům opět vrátil, tentokrát však již jen jako obdivovatel a síťku jsem vyměnil za hledáček fotoaparátu. Na počátku jsem fotil víceméně příležitostně, na výletech a podobně. V červnu roku 2011 jsem se rozhodl začít fotografovat motýly cíleně a podnikat výlety z Brna právě do předem vytipovaných lokalit. Nicméně jsem záhy zjistil, že od dob dětství se mnohé změnilo a došlo k drastickému úbytku denních motýlů na našem území (viz článek zde). Za vznikem těchto stránek stojí právě tento fakt a druhak důvod nějakého systematičtějšího uložení a zobrazení vyfotografovaných motýlů.


Co na stránkách naleznete?


• Seznam čeledí a druhů — byl vytvořen z dat dostupných na stránkách mezinárodní encyklopedie BioLib [2]. V současnosti je v galerii 10465 fotografií a 833 druhů motýlů. U denních motýlů se zobrazují živné rostliny housenek. Determinace dospělců denních druhů motýlů je prováděna nejčastěji za pomocí určovacích klíčů, které jsou k dispozici na dalším základním portálu "fotolepidopterologa" — serveru Lepidoptera.cz. Noční motýli jsou určování podle atlasů [8] a internetových stránek (Moths and Butterflies of Europe and North Africa a detaily pak na Lepiforum.de).

• Aktuality — informace o aktualizacích obsahu stránek (nové druhy či fotografie).
• Články — články o motýlech a fotografování, zajímavosti, výkladový slovník.
• Top 20 — nejčastěji prohlížené druhy na tomto webu, včetně jejich náhledů.
• Android — Atlas denních motýlů ČR pro mobilní telefony s Androidem.
• Nástroje — Nástroje, jmenné seznamy, udělátka pro mapování motýlů.
• Mapa lokalit — interaktivní mapa navštívených míst a malá fotogalerie stanovišť.
• Kniha návštěv — zde očekávám vzkazy, pozdravy a Vaše ohlasy :-)
• Odkazy — linky na nejrůznější weby věnované motýlům.
• Kontakt — má emailová adresa pro případ nouze :-)


Poděkování


Na závěr ješte poděkování pracovníkům Entomologického ústavu BC AV ČR, jmenovitě panu Jiřímu Benešovi za determinační servis a mnoho dalšího, dále Davidu Novotnému za poskytnutí cenných informací a ochotu, Marku Vojtíškovi (Koláčkova galerie motýlů) za tipy a kvízy do aplikace, Radce Páleníkové (Motýli a jiné zajímavosti) za poskytnutí tipu na lokalitu, za informace o lokalitách v okolí Brna pak panu Víťovi Kalivodovi, Michalu Absolínovi, Dalimíru Kaiserlichovi, Václavu Štěpánskému, Jiřímu Zoufalému, Leoši Říčánkovi (Motýlí svět), Martině Petrové (Hmyzáci.eu), Marku Benovi, Jiřímu Valíčkovi a Jiřímu Novákovi. Lukáši Neuwirthovi za upozornění na chyby v galerii, speciální dík a uznání posílám panu Michalovi Koupému za cenné informace, které mi poskytl o jednotlivých druzích na jižní Moravě, Marku Fišerovi děkuji za lokality v Beskydech a severní Moravě, Davidu Černochovi za tipy v oblasti Bílých Karpat, Davidu Breiterovi (Motýlkové.cz) za v podstatě celorepublikové tipy, Janu Jurníčkovi za ochotu a informace z Uherskohradišťska, Petru Dítětovi za aktuality z Podyjí. Miroslavu Vrbovi , Kamilu Eliášovi za informace o motýlodění z Jihlavska a Vysočiny a Otomaru Adamovi za aktuality z Novohradských hor. Za rady a tipy u nočních motýlů děkuji Vladimíru Hulovi, Michalu Zapletalovi a Antonínu Floriánovi. Profesoru Zdeňku Laštůvkovi velice děkuji za cenné publikace a také za revizi determinace.

A samozřejmostí je poděkovat i rodině za neskonalou trpělivost při (foto)výletech :-)


Fototechnika


Seznam použité fotografické techniky v průběhu času naleznete zde.


Použitá literatura a internetové zdroje:


[1] Beneš, Jiří, a kol. Mapování a ochrana motýlů České republiky, http://lepidoptera.cz
[2] Zicha, Ondřej. BioLib, Mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů, http://biolib.cz
[3] Beneš, Jiří, a kol. Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. SOM, Praha, 2002
[4] Laštůvka, Zdeněk, Marek Jaroslav. Motýli (Lepidoptera) Moravského krasu, Korax, 2002
[5] Laštůvka, Zdeněk. Denní motýli (Rhopalocera) v zemědělské krajině, Biocont Laboratory, Brno, 2008
[6] Hrabák, Rudolf. Kapesní atlas našich motýlů, Státní zemědělské nakladatelství a SPN, Praha, 1985
[7] Novák, Ivo; Severa, František. Motýli, Aventinum, Praha, 2005
[8] Macek, J., Dvořák J., Traxler, L., Červenka, V., Procházka, J. Motýli a housenky střední Evropy, Noční motýli I., II., III.; Academia, Praha, 2007, 2008, 2012
[9] Laštůvka, Zdeněk. Motýli (Lepidoptera) města Brna — historie a současnost, Mendelova univerzita Brno, 2020
[10] Laštůvka, Z., Laštůvka A. Motýli Jihomoravského kraje, Mendelova univerzita Brno, 2021